Šumava

Zelená střecha Evropy, tak se nazývá jeden z největších lesních porostů ve střední Evropě, Šumava. Rozlehlé náhorní planiny, rašeliniště, ledovcová jezera, hluboké lesy, divoké bystřiny, ale také lidová architektura, kapličky, Boží muka, Schwarzenberský kanál,to vše je třeba chránit. A uvědomovali si to již naši pradědové, když před sto lety v roce 1911 podali první žádost o vyhlášení národního parku na Šumavě. Až v roce 1991 se stala Šumava se svými 680 km2 největším národním parkem v ČR.

východ slunce u Horní VltaviceŠumava jako typická lesní oblast středohorského charakteru je dodnes domovem původní středoevropské lesní zvěře. V lesích Šumavy se volně pohybují losi a rysi, kteří byli do volné přírody vráceni v 80. letech. V potocích žije populace raka říčního. Na rašeliništích se vyskytuje vzácný tetřívek, v horských oblastech mohou i běžní návštěvníci zaslechnout tokání tetřeva a na otevřených mokřadech mohou pozorovat jeřábka lesního.


Šumava ale není jen přírodním rájem vhodným jen pro milovníky aktivní dovolené, ale  je místem, kde mohou krásy přírody poznávat opravdu všichni. Trasy pro pěší turistiku jsou doplněny i o trasy pro vozíčkáře a pro maminky s kočárky. Rozsáhlá síť cyklotras láká pak na Šumavu každoročně tisíce turistů stejně tak, jako stále populárnější vodácký sport. Horní tok Vltavy, Otava a Vydra jsou splavné od jara do podzimu a sjet je může opravdu každý, kdo si půjčí loď. Šumava díky vysoké nadmořské výšce má ideální podmínky pro zimní sporty. Většina běžeckých tratí je v poloze nad 1000. Běžecké stopy se upravují od poloviny prosince do konce března.  Milovníci sjezdového lyžování jistě ocení vysokou kvalitu služeb, které poskytují ski areály Großer Arber, Špičák a další.

K dovolené na Šumavě neoddělitelně patří návštěva gotického hradu Velhartice, galerie na zámku Klenová či historického města Klatov, zvaného brána Šumavy. Další tipy na výlety najdete na našich stránkách.

Dovolená na Šumavě přinese každému návštěvníkovi přesně to, po čem touží, každý si může vybrat a je z čeho vybírat. Chalupa Viki Vám nabízí kvalitní a cenově přívětivé ubytování na Šumavě a díky své poloze Vám skýtá jedinečnou příležitost k využití bezpočtu možností, které k aktivně strávené dovolené neodmyslitelně patří, ať už přijedete na dovolenou nebo budete chtít na Šumavě oslavit Silvestr.

Rozloha: 680 km2

Nadmořská výška: 570 m n. m. 1378 m n. m. 

Nejvyšší hora: Plechý (1378 m n. m.)

Klima: V závislosti na nadmořských výškách od mírného podnebí v údolí Vltavy po chladné, vlhké, srážkově bohaté zejména na sníh ve vyšších polohách. Průměrná roční teplota je 6,5 -3,5°C

Hlavní řeky: Vltava, Otava, Vydra

Ledovcová jezera: Prášilské, Černé, Čertovo, Laka, Plešné

Délka lyžařských běžeckých tratí: 450 km

NP a CHKO ŠumavaNárodní park Šumava vznikl v roce 1991. Účelem jeho vzniku bylo ochránit pestrou mozaiku unikátních rozsáhlých rašelinišť, smrkových i bukových pralesů, horských luk, nespoutaných řek a ledovcových jezer. Tvoří největší souvislý komplex lesů ve střední Evropě, často bývá protooznačován jako zelená střecha Evropy. Domov zde mají desítky ohroženýchdruhů rostlin a živočichů, jako jsou rys, los či tetřev. Některé druhy hmyzu se nevyskytují nikde jinde na světě než právě v šumavských rašeliništích.
Národní park má unikátní přírodu zachovat nejen pro ni samotnou, ale také proto, aby ji mohli i nadále obdivovat turisté, kterých sem každoročně přijíždějí dva miliony. Oblast celé Šumavypatří mezi turisty k těm velmi populárním. Oblibě se těší divoký tok Vydry, Plešné jezero, prameny Vltavy i horské slatě. Horní tok Vltavy je též oblíben vodáky.

Chráněná krajinná oblast Šumava byla vyhlášena Ministerstvem školství a kultury 27. prosince 1963 na rozloze 168 654 ha. V roce 1975 Ministerstvo kultury ČSR upravilo podmínky ochrany přírody v tomto území. V březnu roku 1991 vyhlásila vláda ČR Národní park Šumava uvnitř dosavadní CHKO. Tím se vlastně CHKO stala ochrannou zónou Národního paKnížecí Pláněrku a zároveň spravuje i další nejcennější partie Šumavy - jako je Královský hvozd s Černým a Čertovým jezerem a Boubín, které se rozhodnutím politiků do národního parku Šumava nedostaly. Organizačně je správa CHKO začleněna do správy Národního parku, což je pro společnou provázanost činnosti výhodné. Jednotlivá pracoviště CHKO jsou v Nýrsku, Kašperských Horách, Vimperku a Horní Plané, hlavním sídlem správy CHKO je Sušice. CHKO Šumava podobně jako Přírodní park Bavorský les chrání kulturně vysoce hodnotnou krajinu, kde se ochrana přírody prolíná s lidskými aktivitami. Rozdíl je v tom, že CHKO disponuje většími, v zákonech zakotvenými pravomocemi, zatímco Bavorský přírodní park pracuje více na základě dobrovolnosti a občanského uvědomění.




.: Webmaster: voky :.
.:.