Silvestr na Javorné

Ubytování v chalupě Viki nejbližší je skiareál Javorná, vzdálený jen 700 m. Nachází se v nadmořské výšce 810 až 890 m a nabízí dva vleky a čtyři sjezdovky o celkové délce 1670 m s lehkou až střední obtížností, proto je vhodný především pro rodiny s dětmi. Vybaven je dvěma vleky délky 450 m a 400 m. Pro pohodlí a odpočinek návštěvníků je k dispozici kioskem s občerstvením. Vozidla je možné parkovat na neplaceném zpevněným parkovištěm v dolní části areálu. V areálu je k dispozici také lyžařská škola. Areál nemá umělé zasněžování, jezdí se zde pouze na přírodním sněhu. Z okolí areálu je také možný nástup do upravovaných běžeckých stop.

Skiareál Špičák se nachází se severně od Železné Rudy v okrese Klatovy v nadmořské výšce 865 až 1202 metrů. Jedná se o nejlepší lyžování na české straně Šumavy. Na 8 kilometrech sjezdových tratí najde své místo každý od začátečníků až po profesionální lyžaře. Celkem je k dispozici 9 hlavních sjezdovek, které jsou děleny podle obtížnosti: 6 modrých, 2 červené a 1 černá. Dále na Špičáku najdeme 3 sjezdovky, které náleží lyžařské škole, a speciální penguinland pro nejmenší příznivce lyžování. Snowboardisté mohou navštívit kvalitní snowpark. 88% všech tratí je uměle zasněžováno, osvětlena je sjezdovka Spodní Šance, kde probíhá večerní lyžování.  Hlavní sjezdovky obstarává 5 vleků, 1 čtyřsedačková lanová dráha a jeden pojízdný koberec. Skiareál Špičák disponuje také půjčovnou lyžařského vybavení a ski servisem.

Skiareál Velký Javor je především rájem lyžařů, nachází se zde sjezdovky všech stupňů obtížnosti. Svoji oblibu získalo středisko dobrou dostupností a díky minimálním čekacím dobám a výborným sněhovým podmínkám od prosince do dubna, které jsou zajišťovány výkonným umělým zasněžováním. V rámci areálu je pohodlná orientace, v provozu jsou 2 vleky u modrých sjezdovek, kde se nachází dětský skiareál, který skýtá ideální a bezpečné podmínky pro výuku lyžování nejmenších lyžařů včetně 4 přepravníkových pásů. Na sjezdovce Thurnhof je také otevřena trať obřího slalomu s měřením času. Na Sonnenfelsen vede sedačková lanovka a nachází se zde modrá a červená sjezdovka, která jsou připraveny i na večerní lyžování. Těsně pod vrchol Velkého Javoru vede kabinková a sedačková lanovka, kde začínají také dvě černé sjezdovky - Osthang a Sjezdovka světového poháru, který se zde od roku 1976 jel již devětkrát. Součástí areálu je také snowboardový park a sáňkařská dráha dlouhá 1200 m.

Šumava, ležící na jihozápadě České republiky na hranicích s Německem a Rakouskem, nabízí ideální podmínky pro běžecké lyžování. Zimní krajina Šumavy je krásná a svým reliéfem i velmi vhodná pro běžecké lyžování. Pozvolná stoupání a mírné sjezdy jsou charakteristické pro většinu Šumavy. Vhodnost terénu je navíc umocněna projektem Bílá stopa, který vytváří hustou síť udržovaných běžeckých tratí spojujících celou Šumavu. Rozmanitá krajina Šumavy nabízí rozmanité běžecké tratě, jak pro rodiny s dětmi, které jsou snadné a pohodlné, tak i velmi náročné varianty se stoupáními a sjezdy. Pohádkové běžecké stopy hlubokými lesy i ve vyšších polohách, kde si lyžaři užijí kromě zimního sluníčka i nádherné výhledy. Nikde jinde v České republice nepokrývá síť běžeckých stop tak velké území jako právě na Šumavě..: Webmaster: voky :.
.:.