Tipy na výlet
Národní park Šumava vznikl v roce 1991. Účelem jeho vzniku bylo ochránit pestrou mozaiku unikátních rozsáhlých rašelinišť, smrkových i bukových pralesů, horských luk, nespoutaných řek a ledovcových jezer. Tvoří největší souvislý komplex lesů ve střední Evropě, často bývá proto označován jako zelená střecha Evropy. Domov zde mají desítky ohroženýchdruhů rostlin a živočichů, jako jsou rys, los či tetřev. Některé druhy hmyzu se nevyskytují nikde jinde na světě než právě v šumavských rašeliništích. Národní park má unikátní přírodu zachovat nejen pro ni samotnou, ale také proto, aby ji mohli i nadále obdivovat turisté, kterých sem každoročně přijíždějí dva miliony. Oblast celé Šumavypatří mezi turisty k těm velmi populárním. Oblibě se těší divoký tok Vydry, Plešné jezero, prameny Vltavy i horské slatě.
Klatovy jsou město v Plzeňském kraji 40 km jižně od Plzně. Pošumavské město založil král Přemysl Otakar II. okolo roku 1260. Žije zde přibližně 22 tisíc obyvatel a je druhým největším městem v kraji. Město je někdy také nazýváno "bránou Šumavy". Klatovy, město s mnoha historickými památkami a tradicí pěstování karafiátů, korunují dvě věže, Černá a Bílá. Nádherný výhled na Šumavu se otvírá z Černé věže, která se tyčí do výšky 81 metrů na jižní straně náměstí. Až se pokocháte výhledem, vydejte se do barokní lékárny U Bílého jednorožce anebo do podzemí pod jezuitským kostelem Neposkvrněného početí Panny Marie a svatého Ignáce, do pověstných klatovských katakomb s mumiemi. Až se pokocháte výhledem, vydejte se do barokní lékárny U Bílého jednorožce anebo do podzemí pod jezuitským chrámem, do pověstných klatovských katakomb s mumiemi.
Přibližně třináct kilometrů na jihozápad od Klatov se na vrchu zdvihajícím se nad širokým údolím Úhlavy nachází zřícenina hradu Klenová. Spolu s přilehlým zámkem z 19. století a celým komplexem staveb v podhradí, které náležely k panskému sídlu (sýpka, statek, kaple sv. Felixe, vila), je dnes spravován Galerií Klatovy / Klenová. Volně přístupná zřícenina hradu s nádherným výhledem na Šumavu. Přízemí zámku: stálá expozice z historie zámku, české výtvarné umění 20. stol., dílo Vilmy Vrbové Kotrbové. První patro zámku a Sýpka: výstavy umění 20. století. Nádvoří a okolí hradu: galerie moderních plastik pod širým nebem.
Malebné městečko Sušice, známé výrobou sirek, je bývalé královské město a rozprostírá se po obou březích kdysi zlatonosné řeky Otavy. Slavnou sirkařskou, ale i sklářskou historii zde připomíná Muzeum Šumavy, milovníci sportu najdou vyžití v Offparku, největším outdoorovém centru na Šumavě. Co musíte vidět v Sušici. Dominantou sušického náměstí je renesanční radnice s 31 m vysokou věží, která poskytuje neobyčejný výhled na město. V gotickém domě na rohu náměstí sídlí Muzeum Šumavy, kde se dozvíte zajímavosti o historii města a také zdejší výrobě sirek v továrně Solo Sušice, která zde probíhala 169 let až do roku 2008. Je zde také umístěna největší sirka na světě měřící 3,6 m.
Stezka v korunách stromů Baumwipfelpfad byla vyznamenána cenou Tourismusaward Bayerischer Wald v kategori "Nejvíce inovativní počin". Stezka v korunách stromů Baumwipfelpfad v Národním parku Bavorský les zanese své návštěvníky do jakoby jiného světa. Po téměř celé délce stezky na Vás čekají snové výhledy a z nejvyššího bodu na "stromové věži" dohlédnete při jasných a pěkných dnech dokonce až na severní hřeben Alp. Prostě pohádka. Stezka je dlouhá 1320 m, vysoká 44 m a je vůbec největší stezkou v korunách stromů na celém světě v době jejího vzniku v roce 2009. Díky ní můžete poznat přírodu, charakter regionu a lesa ze zcela jiné perspektivy. Podél celé stezky jsou nainstalovány informační tabule a zajímavá zastavení, díky nimž se dozvíte všechno potřebné a které na druhou stranu vyzývají k tomu, abyste se také aktivně zapojili. Postačí však, když si jen vychutnáte nádherný výhled a nasajete do sebe naši přírodu.
BikePark Špičák vznikl už před několika lety ve známém lyžařském středisku u Železné Rudy pro vyznavače sjezdů na horských kolech. Funguje tam stále a postupně se vyvíjí, takže dnes nabízí svezení i těm bikerům, kteří si na čistokrevný downhill netroufají, ale jízda v terénu z kopce dolů je láká. Přestože se Špičák postupně přizpůsobil i méně zkušeným hobby bikerům, stále je to charakterem sjezdový bikepark a pro úplné začátečníky to rozhodně není. I na nejlehčí trati narazíte na poměrně dost kamenů a skoků, nejnáročnější černý trail pak vyžaduje vyloženě sjezdařské dovednosti. Tratě se na kopci různě prolínají a i při opakovaných jízdách můžete jet v podstatě pořád něco jiného, kombinací se totiž nabízí hodně. Základem je hlavní červený trail zvaný Black Friday, který má celkovou délku 2,3 km a padá o 336 m. Z něj pak můžete odbočovat na alternativy s různou obtížností. Každá nabídne trochu jiný charakter překážek a výsledkem mohou být pestré kombinace.